loader

Prof. Dr. Kamil Yazıcıoğlu

Prof. Dr. Kamil Yazıcıoğlu

1963 yılında Balıkesir’de doğdum. İlk ve orta eğitimimi Balıkesir ve Malatya’da tamamladım. 1977 yılında Kuleli Askeri Lisesi’ne girerek Türk Silahlı Kuvvetleri’ne katıldım. 1987 yılında Gülhane Askeri Tıp Fakültesinden Tabip Teğmen olarak mezun oldum. 30 Ağustos 1989’da Tabip Üsteğmen olarak Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve Tuzla Piyade Okulu’ndan mezun oldum.

1989-1991 yılları arasında Erzurum 9. Kolordu Komutanlığı’nda Sağlık Şube Müdürü olarak görev yaptım. 1991-1994 yılları arasında GATA Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon alanında ihtisas yaparak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzman Hekimi oldum. 1996 yılında GATA Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalında Yardımcı Doçent olarak öğretim üyeliği hayatım başladı. 1999 yılında Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon alanında Üniversite Doçenti oldum. 2000 yılında GATA, TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi Başkanlığı Tanı ve Tedavi Bölüm Şefliği’ne doçent olarak atandım. Emekli olduğum 2015 yılına kadar TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi Başkanlığı’nda Tanı Tedavi Bölüm Şefi olarak görev yaptım. Bu süre içerisinde hastanenin elektroterapi kısmı, terapötik egzersiz salonları, tedavi havuzları, hidroterapi kısmı, robotik rehabilitasyon kısmı, fonksiyonel elekstriksel stimulasyon ünitesi, hareket analiz laboratuvarı, performans laboratuvarı, EMG biyofeedback ünitesi, protez ortez kısmı, pediatrik rehabilitasyon kısmı, meşguliyet ve mesleki rehabilitasyon kısmı, spor alanları ve rekreasyon kısmı ve biyomedikal kısmı, Tanı Tedavi Bölüm Şefliği bünyesindeydi.

 

2005 yılında profesör oldum. TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezinde çoğunlukla gazilerimizin yattığı Ampute Rehabilitasyon Kliniği’nin şefliğini yaptım.

TSK Rehabilitasyon Merkezi Engelli Spor Kulübünün kurucu başkanıyım. Türkiye Paralimpik Komitesi’nde ve Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nda yönetim kurulu üyeliklerinde bulundum. Engelli Sporunda bir milat olan “ampute futbolu” Türkiye’ye kazandırdım. Bir dönem Dünya Ampute Futbol Federasyonu Başkanlığı yaptım.

2015 yılında kendi isteğimle emekli olup 2007 yılından itibaren kısmi zamanlı olarak çalıştığım Özel Güven Hastanesi’nde tam zamanlı çalışmaya başladım. 2021 Temmuz ayından itibaren özel muayenehanemde hizmet vermeye devam ediyorum.

ODTÜ Sosyal Politika Bölümünde 2011 yılından buyana “Engellilik ve Sosyal Politika”, 2018 yılından buyana “Sağlık ve Sosyal Politika” derslerini veriyorum. TOBETÜ Biomedikal Mühendisliği  Bölümünde iki dönem “Omurga Biyomekaniği” dersi verdim. Kinesio Taping Üniversitesi’ne bağlı olarak “Kinesio Bantlama” eğitmeniyim.

Ağrı tedavisine yönelik girişimsel  işlemler, ozon tedavisi, kinesio bantlama, manuel terapi, kas iskelet sistemi ağrıları ve romatizmaları, ortopedik rehabilitasyon, omurilik yaralanmaları ve ampute rehabilitasyonu  ilgi alanlarımdır

Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzman Hekimler Derneği, Türkiye Romatizma Savaş Derneği, Türkiye Protez ve Ortez Bilim Derneği, Omurilik Hastalıkları Derneği, International  Spinal Cord Society, International Prosthesis and Orthosis derneklerinin üyesiyim.