loader

Tedavilerimiz

img

Algoloji Uygulamaları

Öncelikle fizik tedavi veya ilaç tedavisinin yetersiz kaldığı, bel ve boyun fıtığına bağlı şiddetli ağrılarda ameliyat öncesi denenebilecek girişimsel uygulamalardır. Ameliyathane koşullarında skopi veya ultrason kılavuzluğunda hedefe yönelik olmalıdır. Akut durumlarda sıkışan sinirin çevresine, kronik durumlarda ağrıya neden olan ekleme yönelik çeşitli algoloji uygulamaları mevcuttur. Transforaminal anterior epidural enjeksiyon, sakral epidural enjeksiyon ve RF nörotomi sıklıkla uyguladığımız algolojik girişimlerdir.

img

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Ülkemizde 122 yılllık bir tarihi olan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları, ısı, elektrik akımı, ses dalgaları gibi fizik ajanları, pnömotik kompresyon tedavisi, modern egzersiz yöntemleri ile kadim bir tedavi şekli olan manuel terapiyi (el ile tedavi) birleştirir. Kas iskelet sistemine bağlı ağrılı durumlarda, kireçlenmelerde, romatizmal hastalıklarda, lenfödemde, ortopedik ve beyin cerrahisi ameliyatlarından sonra, beyin, omurilik, sinir felçleri sonrası gibi çok geniş bir yelpazede tedavinin ana unsurunu oluşturur.

img

Lokal Enjeksiyonlar

Kas iskelet sistemi sorunlarında fizik tedavi rehabilitasyon uygulamalarıyla eş zamanlı veya onlardan bağımsız olarak yapılan lokal (bölgesel) enjeksiyonlardan başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Kişinin durumuna göre tetik nokta, eklem içine, eklem çevresine ve bağlara, tendon ve sinir kılıfına, omurga çevresine (paravertebral), cilt altına veya cilt içine gibi çok değişik bölgelere enjeksiyon yapılabilir. Yine enjeksiyon sırasında lokal aneztezikler, ozon veya dekstroz solüsyonları kullanılabilir veya kuru iğneleme yapılabilir. Kortikosteroid enjeksiyonlarını çok sınırlı durumlarda kullanmaktayız. Enjeksiyonlar inflamasyonu baskılamak için yapılabildiği gibi, inflamasyonu uyararak (rejeneratif amaçlı) eklem çevresindeki ligaman ve bağları kuvvetlendirmek ve kıkırdak yapımını artırmak için de yapılabilir.

img

Ozon Tedavisi

Saf oksijenin yüksek voltajlı elektrik akımına maruz bırakılmasıyla oluşturulan OZON gazı 3 oksijen atomundan oluşmaktadır. Ozon gazının üçüncü oksijen atomu ortamdaki biyomoleküllerle etkileşime geçerek, terapötik etki sürecini başlatır. Bilinen en güçlü antioksidan tedavidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, daha enerjik olmak için kullanılabilir. Hücrelere daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Detoks etkisi sağlar. Pek çok kronik metobolik hastalıkta, ağrılı durumlarda ve Kovid 19 sonrası geçmeyen şikayetlerde tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.